Kaip rašyti tekstus?
Pradedantiesiems tekstų kūrėjams reiktų gerai pagalvoti, kaip rašyti tekstus, kad jie būtų naudingi, įdomūs ir skaitomi. Kalbame ne apie literatūrą, nes tai jau kita svorio kategorija… Turime omenyje tekstus internetui ir reklamoms.
Pateiksime trumpus patarimus, kurie padės susigaudyti, kaip geriau parašyti tam tikrą tekstą. Jie tinka visokiai raštliavai, nesvarbu, ar rašysite elektroninę knygą, ar sveikinimą atvirukui, siunčiamam el. paštu.
- Rašykite vienam žmogui. Jei įsivaizduojate, kad jūsų tekstą skaito tūkstančiai – klystate. Vienu metu prie ekrano dažniausiai būna vienas žmogus, todėl jam ir rašykite. Kai kur į jį net galite kreiptis „Ei, šio teksto skaitytojau!“. Tik nepersistenkite, nes jūs nežinote, koks žmogus iš tikrųjų tekstą skaito.
- Rašykite trumpais sakiniais. Net ir mes patys darome šią klaidą… Tai labai sunku. Trumpi sakiniai keičia minties esmę, todėl reikia gerai apgalvoti, kaip rašyti. Kiek žodžių turi būti sakinyje? 15-20 yra maksimumas. Ilgesni sakiniai jau tampa griozdais, kuriuos skaitant pamirštate pradžią.
- Rašykite dešimtokui. Užsienio specialistai iš viso pataria rašyti septintokui. Bet pasirodykime protingesni ir rašykime dešimtokui. Tam jaunam žmogui yra 16 metų. Jis tik pradeda gilintis į tam tikras sritis, pradeda domėtis savo ateities galimybėmis. Jis yra imlus naujovėms ir gali vertinti viską blaiviai, be išankstinio nusistatymo. Dėl to tekstas turi būti jam suprantamas. Jei panaudosite kas trečią žodį, kuris jam bus nesuprantamas, skaitytoją prarasite. Beje, pasiruoškite ginti šį teksto rašymo principą visomis priemonėmis, nes daug kam atrodo, kad kuo įmantriau pasakyta, tuo kokybiškesnis tekstas. Taip nėra…
- Rašykite pastraipomis. Geriausiai po 2-5 sakinius. Pastraipoms duokite pavadinimus. Tokį stilių pradėjo garsus JAV rašytojas ir žurnalistas Ernestas Hemingvėjus dar XX amžiaus pradžioje. Ne veltui jis laimėjo Pulitzerio premiją (1953 m.). Su senais rašymo stiliais tai visai nesusiję. Priešingai, tai labai tinka interneto amžiui. Juk žmonės internete skaito kitaip. Pastraipomis suskirstytą tekstą skaityti paprasčiau ekrane, tad leiskite savo tekstams būti įskaitomiems.
- Paryškinkite tekstus. Ar pagalvojote, kodėl šalia tų penkių patarimų yra skaičiukai, kurie yra atitraukti nuo krašto? O kodėl pajuodinome pirmus sakinius? Internete žmones ne skaito tekstą vieną paskui kitą, bet skenuoja akis vesdami F raidės forma: iš viršaus į apačią kaire puse, tada iš kairės į dešine viršuje ir keliose vietose per vidurį, bet akiai siekiant tik iki ekrano vidurio. Toks skaitymas yra natūralus internetui, todėl jūsų tikslas – priversti skaitytojo akį „užkliūti“ už tam tikros teksto vietos ir priversti perskaityti visą pastraipą, kurioje yra tas paryškintas tekstas.
JUms reikės ginti savo rašymo stilių. Ir ne kartą. Bet apie tai – kitame straipsnyje.